12 NİSAN 2016 – SETBİR GIDA GÜVENLİĞİ PROJESİ AÇILIŞ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

SİVİL TOPLUM DİYALOĞU GIDA GÜVENLİĞİ PROJESİ AÇILIŞ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortak finanse edilen Sivil Toplum Diyaloğu Programı kapsamındaki “Gıda Güvenliği” projesinin açılış toplantısı 12 Nisan 2016 Salı günü  10.00 – 12.00 saatleri arasında Ankara Çukurambar Holiday Inn Otelinde  gerçekleşti.

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (SETBİR)  tarafından yürütülen proje, gıda güvenliği ve gıda katkı maddeleri alanında Türkiye’de ve AB’de çalışma yapan sivil toplum kuruluşları arasında iletişimin ve işbirliğinin güçlendirilmesini hedefliyor. İspanya’nın Valensiya Bölgesel Gıda Federasyonu (FEDACOVA) ortaklığında gerçekleştirilecek proje,  Ankara, İzmir, İstanbul ve Valensiya’da uygulanacak.

Proje kapsamında, Türkiye’nin AB üyeliği süreci dâhilinde, Türkiye ve AB üye ülkelerindeki gıda sektörüne ait sivil toplumlar arasında karşılıklı işbirliği sağlamak, gıda güvenliği ve gıda katkı maddeleri konularında KOBİ’leri ve tüketicileri bilinçlendirmek hedeflenmektedir.

Günümüzde özellikle gıda güvenliği ve katkı maddeleri hakkında gerek görsel gerek yazılı medyada birçok açıklama yapılmaktadır. Bu açıklamaların çoğu hiçbir bilimsel temele dayanmamaktadır. Proje kapsamında KOBİ’lere ve tüketicilere gıda güvenliği ve katkı maddeleri konusunda doğru ve gerekli bilgilerin verilmesini amaçlayan eğitim ve seminerlerin düzenlenmesi planlanmaktadır. Aynı zamanda gıda güvenliği ve katkı maddeleri konularında AB üye devletlerinin uygulamaları hakkında bilgi edinilmesi, iyi uygulama örneklerinin düzenlenmesi ve bunların eğitim, seminer ve internet yoluyla ilgili kitleye aktarılması sağlanacaktır.

Gıda Güvenliği Projesi Açılış Toplantısı Programı /  12 Nisan 2016

12 Nisan 2016 tarihi saat 10:00’da kayıtla başlayan proje açılış toplantısının ilk konuşmacısı SETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Tarık Tezel olmuştur. Davetlilere SETBİR hakkında kısa bir tanıtım yaptıktan sonra Sayın Tezel, 15 Şubat 2016 tarihinde başlayan Gıda Güvenliği projesinin sektörümüze yararlarından bahsetmiştir. Sayın Tarık Tezel’in ardından, AB Bakanlığı Tarım ve Balıkçılık Başkanı Sayın Gökhan Aralan, Sivil Toplum Diyaloğu Programı hakkında bilgi vermiş ve Tarladan sofraya tüm zincirde AB standartlarının benimsenmesi gerektiğini belirtmiştir. Sayın Gökhan Aralan’ın konuşmasının ardından kürsüye AB Bakanlığı Proje Uygulama Başkanı Sayın Bülent Özcan çıkmıştır. Sayın Özcan, geçmişten günümüze Sivil Toplum Diyaloğu Programı projesinden bahsetmiş, SETBİR’in bu projede yer almasından Bakanlık olarak duydukları memnuniyetten söz etmiştir. Ardından SETBİR Genel Sekreter V. Sayın Elif Yücel “Gıda Güvenliği Projesi”nin amaçlarından, hedeflerinden ve proje kapsamında gerçekleşecek uygulamalardan bahsetmiştir.