2. ULUSAL ÇOCUK RESİM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ TÖRENLERLE DAĞITILDI

setbiremp

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (SETBİR) Sponsorluğunda, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Düzenlediği “Geleceğimizin Gözüyle Güvenilir Gıda 2. Ulusal Resim Yarışması” sonuçlanarak ödül kazanan öğrencilere ödülleri dağıtıldı

  1. ULUSAL ÇOCUK RESİM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ TÖRENLERLE DAĞITILDI

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği’nin (SETBİR) sponsorluğunda, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen “Geleceğimizin Gözüyle Güvenilir Gıda 2. Ulusal Resim Yarışması” 81 ilde sonuçlanarak illerde ayrı ayrı düzenlenen törenlerle dereceye giren öğrencilere ödülleri dağıtılmıştır. Güvenilir gıda konusunda çocuklarda bilinç ve farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen yarışmada çocuklar, düşsel güçleriyle güvenilir gıdayı resmeden eserler ile yarışmaya katılmışlardır. Türkiye genelindeki özel ve resmi toplam 27.200 dolayındaki ilkokulların 2., 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin katıldığı yarışma büyük bir ilgi ile karşılanarak tüm illerde sonuçlandırılmıştır.

Türkiye’de süt ve et sektörünün ve bu sektörlere bağlı olan sanayinin gelişmesi için çalışmalar yapan Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği’nin (SETBİR) sponsorluğunda, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen “Geleceğimizin Gözüyle Güvenilir Gıda 2. Ulusal Resim Yarışması”  çocukların güvenilir gıda kavramı ile ilgili hayallerini görsel bir şölene dönüştürdü. Yarışmayla, geleceğin bireyleri olan çocuklarda güvenilir gıdaya dönük farkındalık oluşturmak ve bu farkındalığı geniş kitlelere ulaştırmak hedeflenmiştir.

Yarışma, Türkiye genelinde bulunan yaklaşık 27.200 özel ve resmi ilkokulu kapsamıştır. İki aşamadan oluşan yarışmanın ilk aşamasında bölgesel yarışmalar düzenlenerek illerde resim öğretmenlerinden oluşan bir komisyon aracılığıyla her ilin 1., 2. ve 3.’leri belirlenmiş, ikinci ve son aşamada ise, tüm yurt genelinde dereceye giren resimler arasında bir değerlendirme yapılarak Türkiye dereceleri ve mansiyon belirlenmiştir.

İlkokul 2., 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin katıldığı yarışmada, 81 ilin 1., 2., 3.’lerine  toplam 243 ödül illerde ayrı ayrı düzenlenen törenlerle dereceye giren öğrencilere dağıtılmıştır. Ödül törenlerine başta öğrenciler, aileleri ve ilgili okul müdürleri olmak üzere, mülki erkan, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürleri, İl Milli Eğitim Müdürleri, mahalli yönetici ve kamu personeli ile basın yayın kuruluş temsilcileri ve vatandaşlar katılmışlardır.

Yarışma sonunda dereceye giren eserlerden oluşan gezici sergi, tüm Türkiye’yi dolaşacaktır. Yarışmanın Merkez Jürisi tarafından belirlenen 1., 2. ve 3’ncüsü ile mansiyon ödülleri 28 Aralık 2016 tarihinde Ankara’da düzenlenen bir lansman töreni ile açıklanmış ve bir tören çerçevesinde dağıtımları yapılmak üzere, dereceye giren öğrencilerin okullarının bulunduğu İlin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine  gönderilmiştir.

Sponsor kuruluş Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği’nin (SETBİR) tarafından satın alınan bisikletler Türkiye 1., 2. ve 3’ncüsü ile mansiyon ödülü alan öğrencilere Kocaeli, Muş, Mersin ve Sakarya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerince Milli Eğitim Müdürlükleri ile koordineli düzenlenen törenlerle teslim edilmiştir.