24 ARALIK 2015 – SETBİR EĞİTİM SEMİNERİ ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

SETBİR’in bünyesinde yer alan Süt, Et ve Hayvancılık Komitelerinin belirlediği öncelikli konular kapsamında düzenlenen bir dizi eğitim seminerlerinin yenisi 24 Aralık 2015 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.

“Süt ve Süt Ürünleri Mevzuatı ve Peynir Tebliği Bilgilendirme” ve “Gıda Sektöründe Ar-Ge Desteklemeleri” konularının işlendiği iki bölümlü seminere; SETBİR üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri yanında süt ve süt ürünleri sektörünün öncü temsilcileri katıldı.

Eğitim seminerinin açılış konuşmasını  yapan SETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Ilgaz, 2015 yılı içerisinde ülkemizde ilk defa Peynir ile ilgili bir Tebliğ yayınlandığını ve bu tebliğle peynir sektörüne düzenleme getirildiğini; beyaz peynir, kaşar peyniri, tulum peyniri gibi belli başlı peynir çeşitlerinin tanımlandığını ifade etti. Ayrıca bu tebliğin yürürlüğe girmesinin, ülkemizde peynir üretiminin düzenlenmesi, merdiven altının önüne geçilmesi ve üretime satandizasyon getirmesi yanında tüketicinin korunması gibi olumlu sonuçlar doğuracağını umut ettiklerini ifade etti.

Eğitim seminerinin ilk bölümünde, 8 Şubat 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan TGK Peynir Tebliği’nin getirdikleri, sektörümüzün uyması gereken kurallar konusunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı temsilcisi Sayın Cengiz Alpsoy ve Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Celalettin Koçak tarafından bilgilendirme yapıldı, sektör temsilcilerinin soruları cevaplandırıldı.

Eğitim seminerinin öğleden sonraki bölümünde ise firma düzeyinde katma değer yaratan kuruluşların Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge) çalışmalarını teşvik etmek ve bu yolla Türk sanayisinin Ar-Ge yeteneğinin yükseltilmesine katkıda bulunmak ve ülkemizin rekabet gücünün artırılmasına dönük oluşturulan TÜBİTAK ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ar-Ge Proje Destekleri konusunda Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barbaros Özer tarafından bilgilendirme yapıldı.

SETBİR bünyesinde yer alan Süt, Et ve Hayvancılık Komite temsilcilerinin önerdiği güncel konular doğrultusunda SETBİR eğitim seminerleri belirli aralıklarla yapılmaya devam edecektir.

 

Dökümanlar: Peynir Tebliği Sunum – Cengiz Alpsoy / Proje Fırsatları Sunum- Prof.Dr.Barbaros Özer NU-AGE Sunum