16 EYLÜL 2014- GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANI MEHDİ EKER’İ ZİYARET

SETBİR YÖNETİM KURULU GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANI  MEHDİ EKER’İ ZİYARET ETTİ

SETBİR VE BAKANLIK ELELE VERECEK

Türkiye Süt, Et ve Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Başkanı Zeki Ilgaz ve Yönetim Kurulu üyeleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker´i makamında ziyaret etti. Ilgaz, SETBİR olarak bilgi birikimlerini paylaşmak istediklerini ifade ederken, Bakan Eker de SETBİR’den destek beklediklerini belirtti.

Türkiye’de süt ve et sektörünün ve bu sektörlere bağlı olan sanayinin gelişmesi için çalışmalar yapan Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (SETBİR),Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile bilgi birikimini paylaşacağı çalışmalar yapacak.

SETBİR Başkanı Zeki Ilgaz ile SETBİR Yönetim Kurulu üyelerindenoluşan heyet, 16 Eylül 2014 tarihinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker´i makamında ziyaret etti. SETBİR Yönetim Kurulu Üyeleri ile Bakan Eker arasında geçen görüşmeden,bilgi birikimi paylaşımı ve işbirliği ortak kararıçıktı.

SETBİR Başkanı Zeki Ilgaz, Bakan Mehdi Eker´i 62. Hükümette de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevini yürütmesinden dolayı tebrik etti. Ilgaz, Bakan Eker´e Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’nu çıkarmasındaki çabalarından dolayı teşekkür ederken bu yolla tarım arazilerinin kullanımı ile ilgili sorunlarınçözüme kavuşturulmasından dolayı minnet duyduklarını ifade etti. SETBİR olarak deneyimlerini, bilgi birikimlerini Bakanlıkla paylaşmak istediklerini söyleyen Başkan Ilgaz, “SETBİR bünyesinde Süt,Et ve Hayvancılık sektörlerinin herbiri için oluşturduğumuz ihtisas komisyonlarında sorunlar ve çözüm önerileri üzerinde yaptığımız çalışmaları konsolide ederek bütünsel çözümler üretmeye,proje haline getirmeye çalışıyoruz.SETBİR olarak uzun yılların birikiminden gelen tecrübelerimizi,düşüncelerimizi,çalışmalarımızı paylaşmayı arzu ediyor,Bakanlığımızdan SETBİR’e görev vermesini rica ediyoruz” dedi.

Ziyaretlerinden dolayı heyete teşekkür ederek sözlerine başlayan Bakan Eker,  Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu´nu çıkarmak için çok çalıştıklarını belirtti. Söz konusu kanunu çıkarırken partilerüstü bir anlayışla hareket ettiğini söyleyen Bakan Eker, bundan sonra arazileri böldürmeyeceklerini, bölünmüş olanların önemli bir kısmını toplulaştırdıklarını, 2023 yılında toplulaştırmayı bitirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Kırmızı et üretiminde verimi ve kaliteyi artırmak için sürdürülebilir bir model oluşturduklarını dile getiren Bakan Eker, SETBİR’in bu konuda vereceği desteğin kendileri için önemli olduğunu belirtti.

Kendi görev süresinde tarımı sosyal bir olay olmaktan çıkartıp ekonomik bir faaliyet haline getirmek için çalıştığını belirten Eker, Türkiye tabiatının olmazsa olmaz formülü olan buğdayla koyunu hayata geçirdiğini ifade ederek, küçükbaş hayvancılığı artırdığını belirtti. Büyükbaş hayvancılığın ise ölçek ekonomisine konulması için önlem aldığını ifade ederek,50 baş ve üzerinde hayvan varlığı olan işletme sayısını 4.300’den 31.600’e çıkardıklarını belirterek;“eti etçi ırktan, sütü sütçü ırktan” elde etmek için çalıştıklarını vurguladı.

Kırmızı et üretiminde nitelikli ve dalgalanma yaratmayacak şekilde bir mekanizma geliştirmeye çalıştıklarını vurgulayan Bakan Eker, “Kırmızı ette kalite ve standartları yakalayıp iç ve dış pazarlarda bunu stabil hale getirmek istiyoruz. Böylece et konusunu insanların gündeminden de düşürmüş olacağız” diye konuştu.Bakan Eker,kırmızı et üretiminde verim ve kalitenin artırılması çalışmalarında SETBİR’den destekbeklerken Zeki Ilgaz, bu konuda ciddi çalışmalar yaptıklarını,ayrıca haksız rekabetin önlenmesi ve kayıt dışı ile mücadele konusunda projelerinin olduğunu ifade etti.

Görüşmenin sonuna doğru, gerçekleştirilecek olan “kırmızı et çalıştayı” öncesinde Bakanlık temsilcileri ve SETBİR arasında ortak önhazırlık toplantısı yapılması fikrine Bakan Eker olumlu yanıt verdi.

SETBİR Başkanı Zeki Ilgaz, Bakan Mehdi Eker´e değerli zamanlarını ayırarak kendilerini kabul ettikleri için teşekkür etti.