Çin'e süt ve süt ürünleri ihracatının önündeki engeller kalktı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye'den Çin’e gerçekleştirilecek süt ve süt ürünleri ihracatının önündeki engellerin kalktığını bildirdi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Ticaret Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğinde, Ticaret Müşavirliği’nin de katkılarıyla yürütülen yoğun girişimler neticesinde, Türkiye'den Çin’e gerçekleştirilecek süt ve süt ürünleri ihracatının önündeki engellerin kalktığını duyurdu.

Çin Halk Cumhuriyeti Gümrükler Genel İdaresi tarafından yapılan açıklama ile Türkiye'den Çin’e süt ve süt ürünleri ihraç edebilecek firma listelerinin duyurulduğunu belirten Pekcan, "Bu kapsamda sektörümüzün önde gelen 54 firması Çin’e süt ürünleri ihracatı gerçekleştirebilecektir. Yaklaşık 6 milyar dolar ile dünyanın en önemli süt ürünleri ithalatçılarından birisi olan Çin pazarının Türk ihracatçılarımıza açılması memnuniyet vericidir. İhracatçılarımıza hayırlı uğurlu olsun" ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanı da duyurdu

Aynı konuda Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Ticaret Bakanlığımızla yaptığımız yoğun çalışmalar neticesinde ülkemizden Çin’e gerçekleştirilecek süt ve süt ürünleri ihracatının önündeki engeller kalkmıştır. Çin tarafınca, ülkemizden Çin’e süt ve süt ürünleri ihracatı yapmaya yetkili firmaların listeleri yayınlanmıştır. Listede yerini alan 54 firmamıza bir çok süt ürünü grubunda ihracatın önü açıldı. Bu kararla uluslararası piyasanın tarım sektörümüze duyulan güveni de bir kez daha teyit etmiştir. Hem süt üreticilerimize hem de süt ürünleri üretici firmalarımıza hayırlı olsun.”

SETBİR de konuya dikkat çekmişti

SETBİR, geçen ay yönetim kurulu başkanı Tarık Tezel imzası ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a gönderdiği mektupta süt ve kırmızı et sektörelerinin sorunlarına değinmiş ve bunlara ilişkin çözüm önerilerini sunmuştu. Önerilerden biri de şöyleydi:

“Koronavirüsün Çin’deki etkilerinin azalmaya başlamış olduğu ve imalatçıların tekrar çalışma düzenine geçerek Yeni Zelanda, Avustralya ve ABD’den hammadde almaya başlayacakları duyulmaktadır. Bu neden ile Türk üreticilerin Çin’e yaptığı başvuruların sonuçlandırılarak ihracat izni verilmesi önem arz etmektedir.”

Tezel’den bakanlara teşekkür

SETBİR Başkanı Tarık Tezel, gelişme üzerine şu açıklamayı yaptı:

“Kasım 2015’te G20 liderler zirvesinde imzalanan protokolle başlayan süreç, 2018 yılında Çin Gümrük İdaresi teknik yetkililerinin ülkemizde sektör firmalarımıza yaptıkları tetkik ziyaretleri ile önemli bir aşamaya ulaşmıştı. Aradan geçen süre içinde gerek firmalarımızın yetkinliklerinin belgelenmesi gerekse iki ülke arasındaki veteriner sağlık sertifikaları ve diğer karşılıklılık şartlarının yerine getirilmesi ile bir bekleme sürecine girilmişti. İçinden geçmekte olduğumuz malum koşulların aşılabilmesi için aranan çıkış yollarından biri de ihracat fırsatlarının zorlanmasıydı. Bu yönde sektorümüzün taleplerini arz ettiğimiz Tarım ve Orman Bakanlığımız ile Ticaret Bakanlığımızın yoğun girişimleri başarılı bir sonuç verdi. Her iki bakanlığımıza da teşekkür ederiz.”

Ticaret Bakanlığı’nın açıklaması

Konuya ilişkin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, G20 Liderler Zirvesi vesilesiyle 14 Kasım 2015’te Türkiye’den Çin’e ihraç edilecek süt ve süt ürünlerinin veteriner ve sağlık şartları konusunda protokol imzalanmış, 2018'de Çin Gümrükler Genel İdaresinden teknik bir ekip Türkiye'ye gelerek işletmeleri yerinde ziyaret etmişti.

Aradan geçen süre zarfında yürütülen yoğun girişimler neticesinde, Çin Halk Cumhuriyeti Gümrükler Genel İdaresi tarafından yapılan açıklama ile Türkiye'den Çin’e süt ve süt ürünleri ihracatı için 54 firmaya farklı ürün gamlarında yetki verildi.

Bu kapsamda Çin pazarında yer edinilebilmesine yönelik çalışmalar yürütülecek ve pazara giriş çalışmalarının diğer uzakdoğu ülkelerini de kapsayacak şekilde genişletilmesi suretiyle pazar çeşitliliğinin gerçekleştirilebilmesi sağlanacak. Başta süt ürünleri olmak üzere tarım ürünlerinin söz konusu coğrafyadaki pazar payının artırılmasına yönelik çalışmalara ağırlık verilecek.

https://ticaret.gov.tr/haberler/cine-sut-ve-sut-urunleri-ihracatinin-onu-acildi