Ulusal Süt Konseyi Dünya Süt Gününü kutladı

1 Haziran Dünya Süt Günü, USK'nın düzenlediği, Tarım ve Orman Bakanı Dr.Bekir Pakdemirli ile birlikte, SETBİR Başkanı Tarık Tezel ve diğer sektör temsilcilerinin de katıldığı sektörel video konferans ile kutlandı.

1 Haziran Dünya Süt Günü, Ulusal Süt Konseyi'nin düzenlediği, Tarım ve Orman Bakanı Dr.Bekir Pakdemirli ile birlikte, SETBİR Başkanı Tarık Tezel ve diğer sektör temsilcilerinin de katıldığı sektörel video konferans ile kutlandı. Tarık Tezel video konferansta şu konuşmayı yaptı:

Sayın Bakanım, Süt Sektörünün derli temsilcileri, Değerli katılımcılar;

Hepinizi sütün iyiliği ve bereketi ile selamlıyor,

Dünya Süt Günümüzü kutluyorum.

Süt, insan vücudunun gelişimi ve sağlığı için şart olan bir dizi besin ögesini doğal olarak içerir.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), bu kapsamda sütü yüksek besin değeri ve insan beslenmesindeki rolü nedeni ile “özel” bir gıda olarak sınıflandırır.

Beslenmemiz için ihtiyaç duyduğumuz temel besin ögelerinin kaynağı olan süt, aynı zamanda yüksek ekonomik değer yaratan, dolayısı ile toplumsal refaha yüksek oranda katkı sağlayan bir gıdadır.

Süt Sektörü, tüm paydaşlarına sürekli ve istkrarlı işi garanti eden, Ekonomik Büyümeye doğrudan katkı sağlayan bir değer zincirine sahiptir.

Dolayısı ile sütün tüketiminin, sağlığımıza olan faydalarının yanı sıra, üretiminden tüketimine kadar olan değer zinciri de milli kalkınma içinde doğrudan etkiye sahip çok önemli bir ekonomik faaliyettir.

Sektörümüz her gün yüz binlerce çiftçi-üreticiden temin ettiği 26 bin ton çiğ sütü, sağlıklı, ambalajlı, hijyenik içme sütü ve süt ürününe dönüştürüyor.

Süt sektörü, gerek sağladığı doğrudan istihdam ve gerekse tedarikçilerinden aldığı mal ve hizmet ile milyonlarca insanımıza da geçim kapısı oluyor. Sektörümüzün ürünleri, yurtiçinde 600 bin satış noktasında, yurtdışında da 88 ülkede tüketici ile buluşuyor.

Sayın Bakanım, yeri gelmişken değinmek isterim.

Geçtiğimiz hafta Çin Halk Cumhuriyeti’ne 54 işletmemizin ihracat onayı aldığı müjdesini şu dönemin kasveti içinde memnuniyetle aldık. Bu süreçte gösterilen gayrete şahidiz. Başta zatı aliniz olmak üzere şahsınızda Tarım ve Orman Bakanlığımız ile Ticaret Bakanlığımıza şükranlarımızı arz ediyoruz.

İç tüketimin artırılması kadar, ihracat fırsatlarının değerlendirilmesi de en başta üreticilerimizin üretim istikrarı ve sonrasında sanayinin stok yüklerinin yönetilmesi açısından önemli bir regülasyon aracıdır.

Sayın Bakanım değerli katılımcılar;

Türkiye süt üretimi bakımından dünyanın önde gelen ülkelerinden.

23 milyon tonluk çiğ süt üretimiyle dünyada sekizinci, Avrupa Birliği’nde (AB) ise üçüncü sıradayız.

Günlük 62.900 ton olan bu sütün 26.000 tonu her gün kayıtlı işletmeler tarafından en üst düzeyde sağlık ve hijyen koşullarında her gün toplanıyor, işleniyor, süt ürününe dönüştürülüyor ve satış noktaları aracılığı ile tüketiciye ulaştırılıyor.

Gururla ifade etmeliyim ki, pandemi sürecinde de hiç bir süt yerde kalmamış, sektör her damla kaliteli süte sahip çıkmıştır.

Başta Tarım ve Orman Bakanlığımız olmak üzere İlgili Bakanlıklarımızın yoğun desteği, Türkiye’nin hayvan kaynağı, vefakar çiftçisi ve sektörümüzün her türlü koşulda kesintisiz süt ürünü üretebilecek, işletme büyüklükleri, teknolojik yeterlilik ve yetkinlikleri ve bilgi birikimi sayesinde, süt ürünü üretimi gerilemedi, tüketicimiz sütsüz, yoğurtsuz, peynirsiz kalmadı.

Ancak sektör, 23 milyon tonluk bir üretim büyüklüğüne gelen çiğ süt üretiminin ancak % 45 ini temsil edebilmektedir.

Bir yandan, taklit, tağşiş, kayıt dışı, bir yandan bilgi kirliliği, hem sektörümüzü yoruyor, hem de milli kalkınmanın önünü tıkıyor.

Süt bardağının dolu tarafına, özellikle tüketici sağlığı açısından bakacak olursak, bu salgın bize birkaç şeyi de apaçık gösterdi:

Bunlardan biri de, sürdürülebilir gıda güvenliğinin önemi.

Salgınla mücadele ederken alınması gereken kişisel tedbirlerin başında bağışıklık sistemimizi destekleyecek şekilde beslenme gerekliliği.

Bu tarz beslenmenin en önemli ögesi, hayvansal protein tüketimi. Hayvansal proteinin en faydalı ve hesaplı kaynağı ise süt ve süt ürünleri.

Koronavirüs salgını bir kez daha gösterdi ki ambalajsız ve açıkta satılan süt ve süt ürünleri, ciddi sağlık riskleri taşıyor.

Sayın Bakanım, değerli katılımcılar, veli nimetimiz tüketicilerimiz;

Milli ekonomiye yatırım yapan, yüksek istihdam yaratan, sürdürülebilir vergi geliri ve Katma Değer sağlayan, Süt Sektörünün, yasal, kurumsal temsilcileri olarak, üreticilerimiz ile birlikte Sürdürülebilir küresel hedeflere odaklanarak çalışıyoruz.

Sektörel kalkınma stratejilerimizi, tüketicilerimizin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak ve ülkemizi uluslar arası pazarlarda en iyi şekilde temsil etmek üzere kurguluyoruz.

Bu çabanın gururu ve heyecanı ile başta çocuklarımız olmak üzere tüm paydaşlarımızın Dünya Süt Günü’nü kutluyor, hepinizi saygılarımla, sütün iyiliği ve bereketi ile selamlıyorum.