Tamamlanmış Projeler

APPETITE

Projenin amacı, bir yandan deneyimli tarım-gıda girişimcilerine, diğer yandan ise yeni iş fırsatları arayan gençlere hitap eden yenilikçi bir eğitim kursu içerisinde kalıcı iş modellerine yönelik kurs ve uygulamalı eğitim geliştirmek ve sunmak.
Devamı

MildDry

Projenin amacı, ısıya duyarlı gıdalar için vakum kurutma ile desteklenmiş ekonomik, değişken frekanslı mikrodalga kurutma yöntemi geliştirmek.
Devamı

GIDA GÜVENLİĞİ

Projenin amacı, gıda güvenliği, gıda katkı maddeleri ve etiket okuma konusunda tüketicileri, gıda güvenliği uygulamaları, etiketleme ve gıda katkı maddeleri konularında süt ve kırmızı et sektörlerinde faaliyet gösteren KOBİ’leri bilgilendirmek.
Devamı

CheeseCoat

Projenin amacı, ultra düşük yağlı (%3) Mozarella peyniri üretmek için üretim teknolojisi geliştirmek.
Devamı

FoodManufuture

Projenin amacı, gıda endüstrisinde yenilikleri artırmak için bir gıda üretim araştırma altyapısı konsepti tasarlamak.
Devamı

BABYSAFE

Projenin amacı, toz bebek mamalarının dekontaminasyonu için ışık bazlı teknolojilerin kullanımını geliştirmek.
Devamı

EU-MERCI

Projenin amacı, enerji tasarrufunun izlenmesi ve enerji verimliliği sağlanması için metot ve araç geliştirmek.
Devamı

PUREFORMULA

Projenin amacı, yüksek kalitede toz bebek maması sağlamak için yeni bir kontrol teknolojisi geliştirmek.
Devamı

NU-AGE

Projenin amacı, Avrupa’da nüfusun sağlıklı yaşlanabilmesi için yaşlı insanların özel gereksinimlerine uygun beslenme stratejileri geliştirmek.
Devamı

OPEN NEW FOOD

Projenin amacı, işbirlikçi gıda ürünü geliştirme hakkında farkındalığı ve geleneksel gıda endüstrisini oluşturan KOBİ'lerin yöneticilerinin yeterliliklerini artırmak.
Devamı

MYCOSPEC

Projenin amacı, gıda ürünlerini ve işlenmiş gıdaları istila eden mantarlar tarafından üretilen mikotoksinlerin belirlenmesi için yeni bir sistem geliştirmek.
Devamı

GEGÜP


Devamı

SAFEBAG

Projenin amacı, yeşil yapraklı sebze ve meyvelerin taşınması sırasındaki kontaminasyonu engellemek ve mikrobiyolojik güvenlik sağlamak için ürünün besleyici değerini etkilemeden raf ömrünü uzatan bir paketleme sistemi geliştirmek.
Devamı

BioBoard

Projesinin amacı, yeni bir organik ambalaj malzemesi üretmek.
Devamı

BASEFOOD

Proje, Karadeniz çevresinde yetiştirilen geleneksel gıda ürünlerindeki sürdürülebilir biyoaktif bileşenlerin araştırılmasını hedefliyor.
Devamı

ORION

Projenin amacı, otel, market, balıkçı ve diğer tarımsal bazlı gıda ürünü üreten KOBİ’lerin ürettikleri organik atıkları kendi kendilerine yok ederek depolama, taşıma maliyetlerini düşürmek ve hijyen standartlarını artırmak için KOBİ düzeyinde bir anaerobik sindirme aracı yapılması.
Devamı

TeRiFiQ

Projenin amacı, en sık tüketilen gıda ürünlerinde, sodyum-yağ ve yağ-şeker oranlarını azaltmak.
Devamı

FRISBEE

Projenin amacı, yeni ambalajlama teknolojileri geliştirmek.
Devamı

TRUEFOOD


Devamı